متد سیلوا، روزنه‌ای به دنیای ذهن

نوشته شده توسط مهرداد رکنی نژاد / تبلیغ سیتی در ۱۲:۴۴ ب.ظ – 12:44 ب.ظ - 2,047 بازدید

بارها شنیده‌ایم و شاید هر یک از ما در شرایط مختلف زندگی‌مان درک کرده‌ایم که انسان؛ یعنی موجودی نامحدود، اما از سوی دیگر همواره در زندگی‌مان با محدودیتهای زیادی روبرو بوده‌ایم که احساس می‌کنیم ما را از پیشبرد اهدافمان باز می‌دارد؛ گویی ما انسانها در میانه‌ای از کرانه‌های محدود و بی‌کرانگی واقع شده‌ایم و به نسبتی که بتوانیم به بی‌کرانگی برسیم، رهاتر و آزادتر می‌توانیم به سرمنزل مقصود و اهدافمان نایل شویم.
متد سیلوا، یکی از متدهایی است که می‌تواند در این مسیر یاریگر باشد. در همین ارتباط در شهریورماه سال‌۸۶ همایشی در خانه معلم تجریش برگزار شد که در آن مجید پزشکی به معرفی این متد پرداخت.

پزشکی، ابتدا به معرفی این متد پرداخت و گفت: فردی که این تکنیک را به راه انداخته است توانایی خواندن و نوشتن نداشته و آن را توسط مکاتبه فراگرفته است. اینک او روشی را بنیان نهاده است که به طور رسمی در یکصد کشور دنیا تجویز می‌شود. حدود ده‌میلیون نفر در سراسر جهان دوره‌های این متد را گذرانده‌اند و از روشهای آن برای بهبود کیفیت زندگی خود بهره‌می‌برند.
وی سپس ادامه داد: ۹۰ درصد ما انسانها وقتی‌که می‌خواهیم فکر کنیم و یا اندیشه‌ای را بررسی کنیم، از نیمکره چپ مغزمان استفاده می‌کنیم. همه چیز قبل‌از اینکه در عالم مادی ظهور کند، لازم است که در بعد معنوی و فکری ما انسانها به وجودآید. اشتباه ما انسانها این است که در تصمیم‌گیریهایمان از بعد مادی به پدیده‌ها نگاه می‌کنیم.
سخنران افزود: برای داشتن یک زندگی ایده‌آل ابتدا باید آن را در ذهن خود بسازیم و به آن انرژی دهیم. اما بیشتر ما انسانها نمی‌دانیم که چگونه از تواناییهای ذهنی خود استفاده کنیم. اکثر ما چپ‌مغز هستیم. یعنی انسانهایی هستیم منطقی، استدلال‌گرا و اندیشه‌محور و از نیروهای نهفته در نیمکره راست مغزمان بهره‌ای نمی‌بریم. نیمکره راست مغز ما دریچه الهامات ماست. یعنی با تمرکز بر توانایی‌های نیمکره راست و پرورش آن انسانهایی خواهیم شد که دارای حس ششم قوی هستند و توانایی‌های خارق‌العاده‌ای به دست خواهیم آورد. بدین ترتیب، همیشه در جای مناسب، زمان مناسب و شرایط دلخواه قرار خواهیم داشت. بدشانسی برطبق این نظریه یعنی در زمان نامناسب، جای نامناسب و شرایط غیرعادی اتفاقات غیرعادی برای ما رخ می‌دهد چرا که انسانهای نامتعادلی شده‌ایم. علت اصلی آن این است که ما همیشه به آن چیزهایی که نمی‌خواهیم می‌اندیشیم و با رخ دادن پدیده‌ها به آن بدشانسی می‌گوئیم. بدیهی است که هرآنچه که در ذهن خود به آن بپردازیم در دنیای مادی هم به وقوع خواهد پیوست. حال اگر این ذهنیت بر مشکلات و ناهنجاری‌ها متمرکز شود، همانها برایمان رخ می‌دهد و ما آن را به حساب بدشانسی می‌گذاریم. این براساس قانون جذب، همان تفکراتی که در ذهن خود می‌پرورانیم، واقعیت‌های دنیای مادی را به خود جذب می‌کنند و اتفاق‌های نامیمون پشت سرهم به وقوع می‌پیوندند.
وی در ارتباط با کاربرد متد سیلوا گفت: متد سیلوا کاربردهای بسیاری دارد که مهمترین آنها «بهبود سلامت روح و روان آدمی» است. چراکه سلامتی جسم و جان مهمترین سرمایه انسانها است. همه ما اگر سلامتی خود را درخطر ببینیم و به بیماری دچار شویم، نخستین کاری که می‌کنیم استفاده از انواع داروهای شیمیایی است که عوارض بسیاری دارند.
پزشکی همچنین تاکید کرد: ما می‌خواهیم که یاد بگیریم برای حل مسائل روزمره زندگی از نیروهای ذهنی خود استفاده کنیم. ذهن ما بسیار توانمند است و هرچه که از آن بخواهیم به ما خواهد داد اما باید راه و روش خواستن را بلد باشیم. برای تشبیه مثالی می‌زنم: اگر ذهن نقش نرم‌افزار را داشته باشد، مغز کار سخت‌افزار را به عهده دارد.
اگر شما آدمی خوشبخت هستید و از شرایط زندگی خود راضی می‌باشید، درنتیجه برنامه‌های نرم‌افزاری است که به مغز شما ارائه شده و بهره آن‌را به خوبی می‌برید. برعکس آن هم صادق است. اگر ما انسانی شکست‌خورده هستیم و خود را بدبخت و بیچاره می‌بینیم درنتیجه برنامه‌ریزی غلطی است که به مغزمان داده‌ایم.
وی در تشریح این متد گفت: ما از زمان تولد به ترتیبی که بزرگ می‌شویم، برنامه‌ریزی‌های مختلفی توسط خانواده و جامعه بروی مغزمان صورت می‌گیرد. بستگی به نوع این برنامه‌ها شرایط زندگی ما متفاوت خواهد بود. میکروب‌هایی که وارد بدن ما می‌شوند، بین همه افراد تاثیرات یکسانی ندارند چراکه هرفرد با برنامه‌های متفاوتی شکل گرفته و به قول دانشمند معروف، پاستور، تاثیر شرایط میزبان بسیار مهمتر از خود میکروب‌ها است.
پزشکی گفت: ذهن ما می تواند ما را بیمار و درمانده و شکست‌خورده کند و برعکس، می تواند ما را سالم، موفق و خوشحال نگاه دارد. همه چیز ساخته و پرداخته ذهن ماست. به قول مولانا ای برادر تو همه اندیشه‌ای، مابقی استخوان و ریشه‌ای_
وی با تاکید بر کارآیی متد سیلوا در زندگی امروزین گفت: متد سیلوا یکی از سازمان یافته‌ترین روشهای مدیریت ذهن است که حرفهای بسیاری برای شما خواهد داشت. این متد به شما یاد می‌دهد که چگونه از توانایی‌های ذهن خود برای بهبود شرایط زندگی خود بهره ببرید. این متد به شما یاد می‌دهد که چگونه برنامه‌های بد و خرابی را که از دوران کودکی در ذهن شما ریخته شده بیرون بریزید و به جایش برنامه‌های مفید و کاربردی جایگزین کنید. متد سیلوا به ما یاد می دهد که چگونه زندگی خودرا از درون دوباره بنا کنیم. وقتی شما یاد می‌گیرید که از نیمکره راست مغزتان استفاده کنید، توانایی‌های شما چند برابر می‌شود. انسان متعادل انسانی است که از هردو نیمکره مغزش به نسبت استفاده می‌کند. متد سیلوا روشی است که به ما یاد می‌دهد که همچون نابغه‌ها بیاندیشیم و زندگی کنیم. تفاوت ما با نوابغ در همین است. اینها می‌دانند که چگونه از توانایی‌های مغز خود بیشترین استفاده را ببرند.
ما اگر از اطرافیان خود در موارد مالی، اجتماعی و یا موارد دیگر عقب مانده‌ایم به ‌خاطر این است که روشهای استفاده از مغزمان را نمی‌دانیم.
سخنران با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده گفت: پژوهش‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که مغز ما همانند قلب‌مان تپش دارد. اما تپش‌های مغز بسیار سریعتر است و در زمانهای کوتاه انجام می گیرد. این از طریق انتشار امواج الکترومغناطیسی است.اگر این امواج را با نصب الکترودهایی اندازه بگیرند، دستگاه الکتروانسفالوگراف نشان می‌دهد که این امواج متفاوت هستند. برخی از این امواج عبارتند از:
۱-امواج بتا که دامنه‌ای از ۱۴ تا ۲۱ دارد و در بیداری و هوشیاری کامل با چشمان باز ایجاد می‌شود.
چشمان باز به این خاطر مطرح می‌شود که ما توسط حس بینایی بیشترین اطلاعات را از محیط خود دریافت می‌کنیم. امواج با دامنه بالاتر که در هوشیاری ایجاد می‌گردد، مربوط به مواردی مثل استرس و هیجانات منفی مثل خشم و کینه و… می‌باشد و هرچقدر که این رقم بالاتراز ۲۱ باشد مغز آسیب بیشتری می‌بیند. درمورد خندیدن هم این اتفاق می‌افتد اما بلافاصله امواج به مقدار امواج «آلفا» برمی‌گردد و آسیبی به مغز نمی‌رسد. متد سیلوا به ما می‌آموزد که چگونه امواج را به سطح پائین‌تری بیاوریم وبه سطح امواج «آلفا» برگردیم.
۲-امواج «آلفا» که دامنه‌ای بین ۴ تا ۱۴ دارند و محدوده آرامش و اطمینان است.
اگر ما روی یک کاناپه دراز بکشیم و چشمان خودرا ببندیم وبه مسائل نیک و شادی‌آور بیاندیشیم، فرکانس امواج مغزی ما به تدریج پائین می‌آید وبه سطح امواج «آلفا» ویا پائین‌تر می‌رسد. وقتی که سطح امواج مغزی به سطح «آلفا» می‌رسد، اتفاق‌های خوشایند بسیاری به‌وقوع می‌پیوندد و ما به آرامش می‌رسیم.
وی در پایان تاکید کرد: متد سیلوا می‌تواند کمک کند که هر یک از ما با کنترل بیشتر ذهن و درون خودمان و با شناخت ویژگیهای درونی‌مان بتوانیم زندگی بهتری برای خود رقم بزنیم.

ماهنامه تدبیر

حمیدرضا میرمعزی – مرضیه مظاهری مقدم


مربوط به:،،،،،
فرستاده شده در مقالات | یک نظر


یک پاسخ برای “متد سیلوا، روزنه‌ای به دنیای ذهن”

  1. توسط م.ح. در مهر ۲۳, ۱۳۸۷ | پاسخ

    مطالب جالب بودند و اگر امکان داره میخواستم اگه این دوره در ایران برگزار میشه آدرسش رو در وبلاگتون بذارین

متأسفم، نظرات این نوشته بسته است.